Yhteystietoja

Motiva palvelee tiedotusvälineitä lamppuihin liittyvissä kysymyksissä.

Motiva Oy

Päivi Suur-Uski, asiantuntija
puh. 09 6122 5018, gsm 044 300 1369
paivi.suur-uski@motiva.fi

Leila Timonen, viestintäpäällikkö
puh. 09 6122 5019, gsm 040 544 5992
leila.timonen@motiva.fi

Suomen valoteknillinen seura

Heikki Härkönen, toimitusjohtaja
puh. 0400 869 339
etunimi.sukunimi@valosto.com

Sähkö- ja elektroniikkaromun (SER) kierrätys:

Flip ry
Pertti Raunamaa, asiamies
puh. 050 67 817
pertti.raunamaa@flip.fi

Ympäristöministeriö
Tarja-Riitta Blauberg, ylitarkastaja
puh. 0400 143 917
tarja-riitta.blauberg@ymparisto.fi

Elker Oy
Sakari Sainio, toimitusjohtaja
puh. 050 439 1801
sakari@elker.fi

Valaistustekniikka:

Teknillinen korkeakoulu, Lighting laboratory
Liisa Halonen, professori
puh. 09 451 2418
liisa.halonen@tkk.fi

Turvallisuus ja tuotevalvonta:

Tukes
Teemu Hartikainen, ylitarkastaja
puh. 029 5052 655
teemu.hartikainen@tukes.fi

Mika Toivonen, ylitarkastaja
puh. 029 5052 653
mika.toivonen@tukes.fi

Elohopean terveysvaikutukset:

Työterveyslaitos
Antti Zitting, vanhempi asiantuntija
puh. 030 474 2231
antti.zitting@ttl.fi

Sosiaali- ja terveysministeriö
Mikko Paunio, ylilääkäri
puh. (09) 160 74 123, gsm 050 577 1968
mikko.paunio@stm.fi

Markkinoilla olevat lamput:

Airam Electric Oy Ab
MEGAMAN ja Airam -lamput
Juha Setälä
puh. 020 754 5638, gsm 040 354 3050
juha.setala@airam.fi

Feilo Sylvania Finland Oy
Tommi Erviö, toimitusjohtaja
puh. 040 555 9855
tommi.ervio@feilosylvania.com

GE Lighting Oy
Kari Vierikko, Conumer Sales
puh. 09 452 3227, gsm 0400 895 230
kari.vierikko@toimistotalkkarit.fi

Ledvance (Osram Oy)
Mika Linden, myyntijohtaja
puh. 0500 205 478
mika.linden@ledvance.com

Philips Oy
Jaana Ravantti, Consumer Luminaires Finland
puh. 09 8676 3316, gsm 040 570 0328
jaana.ravantti@philips.com